EN
Menu
Späť na všetky aktuality

Je načase začať vyhľadávať pomocou BING AI? Časť 1.

  • Promiseo
  • »
  • Aktuality
  • »
  • Je načase začať vyhľadávať pomocou BING AI? Časť 1.
13.03.2023 - 10:35
P. Šoltés

Posledné dni sú AI a Bing medzi trending témami na Twitteri. Sťahovanie Bing aplikácie narástlo viac ako desaťnásobne, a to predovšetkým vďaka umelej inteligencii s využitím ChatGPT. Je Bing schopnou alternatívou aj na Slovensku?

Ako sa k Bing AI dostať?

Pomerne jednoducho. Je zjavné, že Microsoftu na propagácii záleží. Stačí si otvoriť Bing.com alebo stiahnuť aplikáciu Bing. Vzápätí sa vám ukáže neprehliadnuteľná možnosť Join the Waitlist. Dôležitou informáciou je, že prihlásenie na waitlist nefunguje s firemnými či školskými adresami a preto potrebujete súkromné Microsoft konto. Bing funkcionality podobné a využívajúce ChatGPT zatiaľ testuje a pravidelne na to upozorňuje. Zároveň však tieto funkcionality striktne drží vo vlastnom ekosystéme. Pre využitie je nevyhnutné si buď stiahnuť aplikáciu alebo využívať vyhľadávanie v prehliadači Microsoft Edge.

 

Vyskúšali sme ako to funguje

Celý užívateľský interface je v slovenčine. Pre formu odpovede si môžete vybrať jeden z troch módov, a to Kreatívny, Vyvážený alebo Presný. Všetky tri však čerpajú z tých istých podkladov. Rozdiel teda nastáva len vo forme odpovede. Je však výrazný, a preto je dobré si s tým zaexperimentovať. Microsoft vás tiež viackrát upozorní, že sa zatiaľ len “učí” a dáta treba brať s rezervou. A veru, v tomto má pravdu.

AI-Bing

 

Dáta sú, ale nesprávne

Asi najväčší rozdiel medzi ChatGPT a Bing AI je ten, že Bing využíva aj informácie z výsledkov vyhľadávania. Bing ako vyhľadávač nie je žiadnou novinkou a funguje už od roku 2009. Kým na Slovensku si obľúbenosť zatiaľ nezískal, v celosvetovom meradle ním podľa posledných čísel prejde 8,85 % vyhľadávaní (Google 84,64 %).

Vyskúšali sme teda otázky, na ktoré existuje presná odpoveď. Všetky tieto informácie sme skontrolovali hľadaním na Googli a správnu odpoveď sme našli na prvých troch miestach.

Testovanie Bing AI

Otázka znela: Kam si môžeme priamo zaletieť z Bratislavy a kam z Košíc? Z Bratislavy aj z Košíc nám AI vypísalo niekoľko liniek, a dokonca aj nám ponúklo linku z Košíc do Bratislavy. Opačne to však neplatilo. Možno preto, že takáto linka neexistuje. Tieto informácie sú pritom ľahko dostupné na Wikipedii alebo na stránkach letísk.

Skúsme teda inú “encyklopedickú vedomosť”. Kto vyhral najvyššiu hokejovú súťaž?

Testovanie umelej inteligencie Bing

Tu Bing správne našiel informáciu, že v sezóne 22/23 vyhrali Tipos Extraligu HC Košice. Hneď na však výsledok spojil s informáciou, že porazili v play-off Poprad 4:1 na zápasy. Play-off sa však túto sezónu zatiaľ nehralo a informácia je zjavne niekde z minulosti. Jedine, že by mala umelá inteligencia Bingu informácie, ktoré my nemáme. Čísla na Loto nám však dať odmietla.

 

Aktuálne informácie zo Slovenska alebo aspoň zo sveta

Správcovia webových stránok vedia, že Bing slovenské weby priebežne indexuje a ich obsah pozná. Preto by nemalo byť pre Bing AI problémom mať slovenské spravodajstvo naštudované a informovať o ňom. Bolo teda prekvapivé, že nielenže nepoznal názov novej politickej strany Ďuriš Nicholsonovej, ale dokonca trval na tom, že ho zatiaľ ani neoznámila. Naopak, stranu Mikuláša Varehu, ktorá rezonovala skôr medzi recesistami, objavil hneď. Opäť ju však spojil s nesprávnou informáciou.

Testovanie umelej inteligencie Bing - aktuálnosť

Zorientovať sa v prestupoch na slovenskej politickej scéne nie je pre diváka jednoduché. Bing to však v tomto prípade zvládol.

Ak sme chceli aktuálnu faktickú informáciu o cenách bývania, inflácii či minimálnej mzde, tie nám poskytol Bing správne. Len pri minimálnej mzde sa mu akosi nechcelo do porovnania. Ktovie prečo.

V momente, keď sme skúsili tému, ktorá rezonovala aktuálne podľa news.google.com, a to problémy Silicon Valley Bank, Bing nekompromisne o téme vedel, zazdrojoval ju a vedel ísť okamžite aj do väčšej hĺbky, ako ukazuje screenshot. A hoci jeho preklad do slovenčiny ešte nebol 100-percentný, dokázal text formulovať pre človeka, ktorý angličtinu neovláda, zrozumiteľne. Bing AI tak má schopnosť prinášať ľuďom správy, ktoré vyšli len v jazyku, ktorým nerozprávajú. Čitateľovi sa tak môže neuveriteľne zvýšiť množstvo zdrojov a dostupných informácií. Hoci samotný preklad nie je v AI niečím novým, jednoduchosť jeho využívania priamo vo vyhľadávaní jednoznačne zvyšuje dostupnosť.

Testovanie AI Bing

Bing AI dokáže tiež pracovať s aktuálnymi cenami na rôznych burzách. Ak sa ho však opýtate na investičný názor, ostáva opatrný a toto rozhodnutie necháva na vás. Bing má načítané správy investorom či účtovné závierky, ktoré firmy musia publikovať, a preto o firmách dokáže rýchlo prezradiť veľké množstvo informácií.

Hneď, keď sa prvýkrát šéf Microsoftu, Satya Nadella, postavil na stage, aby svetu odprezentoval Bing AI, ukázal ako jeden z use-casov práve rýchle extrahovanie dát z dlhých účtovných závierok. Umelá inteligencia v ukážke nielenže dáta extrémne rýchlo spracovala, ale dokonca štrukturovane spracovala porovnanie čísel dvoch firiem – Gap a Lululemon. A to v extrémne rýchlom čase. A hoci to pri prezentovaní vyvolalo obdiv, netrvalo dlho a niektorí sa rozhodli čísla z prezentácie overiť. A chýb tam bolo hneď niekoľko. Čo je ešte zvláštnejšie, je, že v prezentácii Bing označil napríklad prevádzkovú maržu firmy Gap ako 5,9 % (správne by bolo 4,6 %), pričom číslo 5,9 sa vôbec nikde vo výsledkoch nenachádza.

Testovanie umelej inteligencie Bing

Toto sú výsledky týkajúce sa najmä oblasti politiky a financií. Čo však oblasť obchodu? Môže vám Bing AI pomôcť zviditeľniť sa vo vyhľadávaní? Na to sme sa pozreli v pokračovaní článku, ktorý si prečítate tu: Je načase začať vyhľadávať pomocou BING AI? Časť 2. 

 

Zdroje:

Peter Šoltés CEO

Ďalšie články

3 kroky, ako si určiť piliere tvorby obsahu

Ak aj vy bojujete s definovaním obsahových pilierov a hľadáte spôsob, ako ich efektívne nastaviť

Urobte z vašich CTA magnet na kliky a odhaľte silu A/B testovania

V digitálnom marketingu platí, že prvý dojem môže byť aj tým posledným. Každá interakcia je unikátnou príležitosťou, ktorá sa však nemusí opakovať.

10 chýb, ktoré ľudia často robia pri tvorbe reels v roku 2024:

V dnešnej dobe sa tvorba reels stáva stále atraktívnejšou cestou, ako upútať pozornosť na sociálnych sieťach ako Instagram a TikTok.